سئو - Rich Snippets

سرفصل Microdata را می توان Rich Snippets یا Structured Data هم نامگذاری کرد. امروزه با پیشرفت دانش های بالادستی مانند هوش مصنوعی، یادگیری ماشین و داده کاوی، هنوز هم درک مفهوم عبارات و پیدا کردن ارتباط معنایی جملات و اطلاعات با یکدیگر برای ربات های موتورهای جستجو و زیر ساخت آنها کار سختی است. به زبان ساده خواندن اطلاعات و بعد استنباط مفهوم آن، هنوز برای کامپیوترها امکان پذیر نیست، البته این امر گه گاه برای انسان ها نیز کار ساده ای نیست.

از طرفی دیگر موتورهای جستجو نیازمند نمایش نتایج به صورت سفارشی شده می باشند. به صورت مثال وقتی شما دنبال نقد یک فیلم می گردید؛ یک موتور جستجو قدیمی، فقط به نمایش لینک ها با عنوان و یک یا دو خط از توضیحات اکتفا می کند؛ اما یک موتور جستجوی مدرن، رتبه بندی حاصل از نظرسنجی آن لینک را نیز به صورت 5 ستاره (نمره یک تا 5) به همراه اطلاعات دیگری مثل تعداد افراد در رای گیری و چند مورد دیگر مشخص می کند. کاربران این موتورهای جستجو بدون ارجاع به لینک ها و فقط با نظاره کردن نتایج لیست شده می توانند تشخیص دهند که مثلا لینک دوم تعداد بیشتری نقد و نمره ضعیف تری به آن فیلم داده و احتمال دیدن نقدهای منفی (مورد علاقه من) در آن صفحه بیشتر است.

البته این امکانات اضافی در نمایش نتایج یک موتور جستجوی مدرن، می تواند برای کالاهای فروشگاهی (قابل خرید)، لینک آدرس به نقشه و موارد دیگر هم وجود داشته باشد.

استاندارد Schema.org

همانگونه که گفته شد، لازم است که مدیران سایت، نتایج دیداری را با تگ هایی استاندارد برای ربات های خزنده / Crawler موتورهای جستجو قابل فهم کنند. مثلا برای فیلم سگ کشی ساخته آقای بیضایی نتایج در موتور جستجوی گوگل به شکل زیر است.

نتایج سفارشی شده توسط موتور جستجو
نمونه ای از نتایج سفارشی شده توسط موتور جستجو

اما سورس کد HTML سایتی که نتایج آن توسط گوگل سفارشی شده است به این شکل است

 
 7.9 
 / 
 10 
 1,201 
 

واضح است که اطلاعات نمایش داده شده در سایت علاوه بر خروجی قابل مشاهده، حاوی تگ هایی است که آن را برای موتورهای جستجوی مدرن، سفارشی و قابل درک ساخته است. این تگ ها که وظیفه مشخص سازی مفاهیم اطلاعات را بر عهده دارند استانداردهای متفاوتی دارند.

استاندارد Schema.org نتیجه همکاری گوگل، بینگ مایکروسافت، یاهو و Yandex یکی از این استانداردها است، که توسط بسیاری از موتورهای جستجو استفاده می شود. ممکن است افزودن این اطلاعات و درک آن توسط موتورهای جستجو به صورت مستقیم تاثیری در رتبه بندی سایت نداشته باشند ولی می توانند در جذب مخاطب کمک شایانی کنند و طبق آمار تا 30 درصد افزایش جذب کاربران را به همراه داشته اند.

نمونه ای از قراردادن آدرس در همین سایت، با استفاده از تگ های Schema.org را در زیر مشاهده می کنید.

فهرست اطلاعات قابل ارائه با استاندارد Schema.org بسیار طولانی است اما از مهمترین دسته بندی ها می توان به موارد زیر اشاره نمود.

 • مقاله ها / Articles
 • بنگاه های تجاری / Local businesses
 • رستوران ها / Restaurants
 • فیلم و سریال / Movies & TV episodes and ratings
 • کتاب / Book Reviews
 • نرم افزارها / Software Applications
 • رخداد / Events
 • کالاها / Products

تولید Structured Data بدون کدنویسی

شرکت گوگل در سامانه ابزارهای مدیریت وب سایت گوگل / Google Webmaster Tools قسمتی را به عنوان Google's Structured Data Markup Helper که با عنوان Google Data Highlighter Tool نیز شناخته می شود، ارائه داده است که می تواند برای مدیران وب سایت هایی که به هر دلیلی امکان ویرایش کدهای HTML را ندارند ساختار های استاندارد تولید و Index کند. البته پر واضح است که با این روش، این ساختار ها در کد اصلی سایت تزریق نشده و فقط توسط گوگل شناسایی می شوند.

Google Structured Data Markup Helper
ابزار Google به نام Structured Data Markup Helper

این ابزار با یک راهکار چند مرحله ای مبتنی بر وب، هر صفحه از وب سایت را به ادمین نشان داده و تقاضا می کند اطلاعات مرتبط و نوع آن را مشخص نماید.

آزمون Structured Data

شرکت گوگل در سامانه ابزارهای مدیریت وب سایت گوگل / Google Webmaster Tools یک ابزار بسیار کارآمد به نام آزمون داده های ساخت یافته / Structured Data Testing Tool ارائه داده است که می تواند آدرس صفحه درخواستی را دریافت و پس از بررسی صحت یا خطاهای احتمالی در قرائت اطلاعات داده های ساخت یافته / Structured Data را گزارش دهد. این ابزار می تواند برای طراحان وب سایت یک وسیله پر کاربرد باشد.

تعاریف پایه

پس از آشنایی با کلیات بد نیست تعاریف اصلی را بار دیگر، باز تعریف کنیم.

داده های ساخت یافته / Structured Data به مجموعه زوج اطلاعات نام-مقدار / key-value گفته می شود که می توانند مفاهیم اطلاعات نمایش داده شده را برای موتورهای جستجو مشخص نمایند.

عبارت Microdata یک حالت از داده های ساخت یافته / Structured Data است که می تواند با ساختار HTML5 ترکیب شود.

عبارت Schema.org نیز یک پروژه استاندارد سازی است که مجموعه ای از دسته بندی ها و مقادیر تعریف شده و استاندارد را به صورت تگ های Microdata مشخص نموده است.

Open Graph

استاندارد Open Graph نیز یک استاندارد سازی مبتنی بر تگ های Microdata است که توسط شرکت Facebook پشتیبانی می شود. استاندارد Open Graph می تواند اطلاعاتی مانند تصاویر، اخبار و توضیحات مرتبط با آن را با یک ساختار ساده استاندارد سازی کند این در حالی که Schema.org اطلاعات را با جزئیات بیشتری استاندارد کرده است.

نگارش با RDFa

استاندارد Schema.org مانند تمام استانداردهای دیگر می تواند با دستخط / Syntax های مختلف به کار گرفته شود. به عنوان مثال Schema.org علاوه بر Microdata می تواند ها با دستخط های RDF یی مانند RDFa نیز نوشته شود. در زیر یک نمونه کوچک Microdata است

 
 

خسرو شکیبایی

همین نمونه ساده را می توان با دستخط RDFa نیز توسعه داد.

 
 

خسرو شکیبایی

البته یک توصیه می تواند استفاده از هر دو دستخط در یک ساختار اطلاعات باشد مانند مثال زیر

 
 

خسرو شکیبایی

طرفداران نگارش با دستخط RDFa به نکات زیر اشاره می کنند که:

 • در طول سال ها RDFa زیر تایید W3C بالغ شده در حالی که Microdata هنوز تاییده W3C را ندارد
 • استفاده از RDFa فقط محدود به استفاده همراه با HTML5 نیست
 • با استفاده از RDFa امکان استفاده ترکیبی از عبارات نیز موجود است

استفاده از JSON-LD

در شعار JSON-LD بیان شده است که اطلاعات به هم ریخته و منفصل هستند و JSON-LD آن ها را متصل و سازماندهی می کند. عبارت JSON-LD که فرم اختصاری عبارت JSON for Linking Data است یک فرم ساده بر اساس JSON / JavaScript Object Notation است که می تواند برای تعریف اطلاعات استفاده شود. استاندارد Schma.org می تواند علاوه بر Microdata و RDFa به صورت JSON-LD نیز بیان شود. پر واضح است که استفاده از ساختار JSON و متمرکز کردن اطلاعات می تواند بر خوانایی اطلاعات توصیفی توسط ماشین و انسان تاثیر گذار باشد.

نویسندگی گوگل / Google Authorship

این امکان اجازه می دهد که مقاله ای که توسط فردی نوشته می شود به همراه تصویر آن فرد در گوگل نمایش داده شود. دیدن تصویر یک فرد در گوگل می تواند علاوه بر جذابیت تبلیغ مناسبی برای آن فرد باشد.

در این روش مقاله توسط یک لینک با هویت نویسنده در شبکه اجتماعی شرکت گوگل به نام گوگل پلاس / +Google لینک داده می شد. سپس گوگل در نمایش نتایج جستجو علاوه بر اعلام نام تصویری +Google نویسنده را نیز به نمایش می گذاشت.

نویسندگی گوگل / Google Authorship
نمونه ای از نتایج نویسندگی گوگل در گذشته

در زیر نمونه ایجاد ارتباط بین هویت فرد و صفحه +Google طراحی وب ایران نشان داده شد.

 
 

ایرج پزشک زاد

لازم به ذکر است که در June 2014 امکان نمایش تصویر و از August 2014 کل راه حل نویسندگی گوگل / Google Authorship حذف شده است اما همچنان بودن این لینک به نبودن آن ترجیح داده می شود.

کل راه حل نویسندگی گوگل / Google Authorship حذف شده است

چک لیست

 • افزودن Microdata های مناسب برای هر صفحه
 • بررسی صحت تگ ها با Structured Data Testing Tool
 • افزودن Google Authorship (غیر ضروری)