سئو - Mobile Friendly

با پیشرفت تکنولوژی ابزارهای دست گرفتنی و پوشیدنی لازم است که برای افزایش مخاطبان و سئو ویژه برای این گروه از مخاطبان تدابیر ویژه ای اندیشید. از سوی دیگر دو موتور جستجوی بزرگ به منظور ارائه خدمات مناسب به این گروه از کاربران تغییراتی در رتبه بندی سایت ها ایجاد کرده اند. سایت هایی با طراحی متناسب و به اصطلاح موبایل دوستی یا منطبق با موبایل علاوه بر کسب رتبه بالاتر با برچسب های ویژه ای به کاربر پیشنهاد می شود.

گوگل و موبایل دوستی

روز 21 آپریل 2015 گوگل با یک اعلان عمومی از همه مدیران سایت ها درخواست کرد که صفحات وب سایت هایشان را برای نمایش مناسب بر روی موبایل و تبلت، مطابق استانداردهای گوگل بهینه نمایند. از این روز به بعد، مناسب بودن صفحات سایت برای کاربران موبایل و تبلت به صورت رسمی، یکی از پارامترهای رتبه بندی سایت در نتایج جستجوی روی گوشی های هوشمند و نه بر روی دسکتاپ اعلام گردید.

بهینه سازی برای استفاده در موبایل در Google Webmaster
بهینه سازی برای استفاده در موبایل در Google Webmaster

همچنین گوگل قسمت ویژه ای برای بررسی موبایل دوستی یا موبایل فرندلی / Mobile Friendly بودن به سامانه ابزارهای مدیریت وب سایت گوگل / Google Webmaster Tools اضافه کرد که شرح جزئیات آن را می توانید در سئو - Google Webmaster Tools با دقت مطالعه فرمایید.

ابزار آزمایش موبایل دوستی گوگل

همانگونه که بیان شد شرکت گوگل ابزاری برای تحلیل و بررسی صفحات وب ارائه داده است. این ابزار می تواند هر صفحه از وب سایت را توسط موتور جستجوی گوگل بررسی کرده و مغایرت ها و مشکلات را با جزئیات به شما اطلاع دهد.

البته گوگل شرح کاملی از آنچه نیاز است طراحان و مدیران سایت ها برای نسخه موبایل در نظر بگیرند را توضیح داده است.

نسخه های موبایل هر وب سایت نیز همانند نسخه های دسکتاپ نیازمند سئو می باشند. و گوگل در این زمینه راه حل های دقیقی همراه با توضیح های کامل ارائه داده است.

ابزار بررسی موبایل دوستی گوگل
ابزار بررسی و تحلیل موبایل دوستی صفحات وب گوگل

مایکروسافت بینگ و موبایل دوستی

موتور جستجوی بینگ نیز مانند گوگل اهمیت بیشتری برای نمایش وب سایت های موبایل دوست در نتایج خود بر روی گوشی های هوشمند و تبلت ها در نظر گرفته است. شرکت مایکروسافت از اواسط نوامبر 2015 نیز با ارائه ابزار بررسی میزان موبایل دوستی یا موبایل فرندلی وب سایت از نگاه بینگ سعی کرده است که کار را برای مدیران و طراحان وب سایت راحت تر نماید.

شرکت مایکروسافت این ابزار را به عنوان یکی از ابزارهای مدیریت سایت در سامانه ابزارهای مدیریت وب موتور جستجوی بینگ / Bing Webmaster Tools ارائه کرده است.

ابزار بررسی موبایل دوستی مایکروسافت بینگ
ابزار بررسی و تحلیل موبایل دوستی صفحات وب مایکروسافت بینگ

برچسب موبایل دوستی

موتور جستجوی بینگ مایکروسافت و موتور جستجوی گوگل در هنگام نمایش نتایج جستجو در گوشی های هوشمند از یک برچسب موبایل دوستی یا برچسب موبایل فرندلی با عنوان Mobile-friendly استفاده می کنند. این برچسب به کاربران برای انتخاب سایت های مناسب سازی نشده برای موبایل قبل از انتخاب شدن هشدار می دهد و کاربران را برای انتخاب سایت های منطبق با استانداردهای موبایل تشویق می کند.

برچسب موبایل فرندلی
نمایش برچسب موبایل دوستی برای سایت های مناسب سازی شده برای موبایل ها

چک لیست