سئو - ساختار لینک های داخلی

ارائه لینک های یک صفحه در صفحه های دیگر و نحوه و نقشه آن در یک نام دامنه یا در یک وب سایت می تواند به موتورهای جستجو میزان اهمیت یک صفحه را نشان دهد.

لینک های داخلی / Internal Links نیز می توانند مانند لینک از بیرون به یک سایت / Backlinks در بالاتر بردن اهمیت یک صفحه کمک کنند. هر چقدر مدیریت و ساختن لینک های بیرونی به یک صفحه از سایت، سخت و زمان بر است، لینک دادن به یک یا چند صفحه مهم در یک سایت قابل مدیریت می باشد. فقط باید دقت شود که این لینک ها متن مناسب و توضیحات مناسب داشته باشند.

ابزار ویژه در وردپرس

استفاده از ابزار لینک در وردپرس کمک می کند که در یک صفحه به صفحات دیگر لینک های پایدار ایجاد کنیم. این ابزارها کمک می کنند که لینک ایجاد شده در صورت در تغییر در عنوان یا آدرس صفحه مقصد، اطلاعات و لینک مبدا را نیز اتوماتیک اصلاح کنند. استفاده از این ابزار را برای لینک دادن به جای استفاده از تگ های HTML به صورت دستی ترجیح دهید.

لینک های داخلی در وردپرس
افزودن لینک داخلی توسط ابزار مخصوص در وردپرس

استفاده از Breadcrumb ها

بردکرامب / Breadcrumb در لغت به معنی خرده نان و در وب به معنی راهنمای صفحات یا نشانگر صفحات وب است. این نشانگر شامل مجموعه چند لینک به صفحات داخلی است که غالبا به صورت افقی و بعد از یکدیگر، موقعیت صفحه فعلی در سایت را نشان می دهند. این نشانگر ها سعی می کنند ساختار صفحات وب را مشابه ساختار فایل ها در فولدرهای تو در تو به کاربر نشان دهند.

لینک های داخلی - بردکرامب
نمونه هایی از Breadcrumb در سایت های فروشگاهی ایران

استفاده از Breadcrumb در بالای هر صفحه می تواند لینک های مناسبی به صفحه اصلی و مخصوصا صفحات میانی ایجاد کند. این لینک ها می تواند با تکرار در صفحات انتهایی به محبوبیت صفحات میانی بیفزایند. در سیستم های مدیریت محتوا مانند وردپرس برای این کار علاوه بر وجود قابلیت های پیش فرض در اکثر Template ها افزونه های ویژه ای نیز وجود دارد.

استفاده از Breadcrumb ها می تواند باعث بهبود ساختار لینک های داخلی، هدایت بهتر کاربران، گردش بیشتر مخاطبان در سایت و باعث افزایش غیر مستقیم رتبه سایت شود.

استفاده از SEF URL

استفاده از لینک های ساده و قابل استنباط سریع، توسط مخاطبان برای موتورهای جستجو نیز جذاب است. موتورهای جستجو لینک هایی مانند نمونه زیر را برای مخاطبان مناسب نمی داند و به اصلاح با SEF یا مورد محبوبیت موتور جستجو نیستند. عبارت SEF سر نام واژه های Search Engine Friendly است.

 http://shop.com/محصولات?category=موبایل&company=سونی&model=T2 

در حالی که همین صفحه می تواند به صورت مناسبی برای کاربر بهینه سازی گردد

 http://shop.com/موبایل/سونی/T2 

این قابلیت در نسخه های قدیمی CMS های محبوبی چون WordPress و Joomla وجود نداشت ولی امروزه اکثر سیستم های متن باز یا CMS های سفارشی یا فروشگا های اینترنتی متن باز از آدرس های SEF استفاده می کنند.

حذف پسوند

حذف نام فایل های مربوط به صفحات پیش فرض مانند index.php یا default.html یا حذف پسوند از آخر آدرس ها مانند product.aspx آدرس ها SEF کرده و می تواند تاثیر مناسبی بر موتورهای جتسجو ایجاد کند.

در صورت عدم امکان تغییر این آدرس ها به صورت مستقیم در برنامه یا توسط Plugin های ارائه شده می توان در برنامه های مبتنی بر PHP با تنظیمات ویژه در .htaccess و در برنامه های ویندوزی با تنظیم IIS یا web.config به بهبود این فرآیند کمک کرد.

چک لیست

  • افزودن لینک های داخلی به صورت هدفمند
  • لینک دادن به یک صفحه داخلی محبوب به صورت هدفمند
  • استفاده از Breadcrumb
  • استفاده از آدرس های Search Engine Friendly
  • حذف php یا aspx از آخر آدرس ها