سئو - تگ عنوان

استفاده از متادیتاها یکی از فرآیند های پایه ای برای سئو یا همان بهینه سازی صفحات وب است. موتورهای جستجو غالبا جایگاه ویژه ای برای سه متادیتای اصلی هر صفحه وب در نظر می گیرند. در زیر به بررسی اختصاصی اهمیت تگ عنوان در سئو و پروسه بهینه سازی سایت می پردازیم.

عنوان انحصاری

در طراحی سایت لازم است برای سئو هر صفحه از وب سایت یک عنوان منحصر به فرد و غیر تکراری بین 50 تا 60 کاراکتر در قالب تگ عنوان به محتویات HTML صفحه اضافه شود. اگر طول عنوان زیر 55 کاراکتر حفظ شود بیشتر از 95 درصد احتمال نمایش درست عنوان در نتایج موتورهای جستجو وجود دارد.

یک عنوان حداکثر ۵۰ کاراکتری و منحصر به فرد برای هر صفحه انتخاب کنید

این عنوان که در داخل صفحه و به محتویات HTML اضافه می شود نمای خارجی یا تاثیری بر روی صفحه ندارد اما در بسیاری از مرورگر ها برای عنوان آن صفحه در مرورگر انتخاب می شود. این عنوان علاوه بر اهمیت بسیار زیاد برای موتورهای جستجو و نمایش در بالای هر صفحه در مرورگر، در بسیاری از جاهای دیگر مانند Bookmark یا نام فایل در ذخیره سازی و بسیاری موارد دیگر مورد کاربرد دارد. اکثر موتورهای جستجو مانند Bing و گوگل نیز نام یک صفحه را از تگ عنوان آن صفحه برداشت می کنند و در بالای نتیجه جستجو قرار می دهند.

تاثیر عنوان در سئو و نتایج جستجو
تاثیر عنوان در سئو و نتایج حاصل از جستجو

همچنین انتخاب عنوان مناسب و جذاب یکی از مهارت های مهم در جذب کاربران است. این مهم که از سال ها پیش در صنعت نویسندگی و روزنامه نگاری نیز وجود داشته است، امروزه نیز به عنوان نیازی برای جذب مخاطب کاربرد دارد. مثلا به نظر شما کدام یک از این دو عنوان در جذب مخاطب خاص مثلا یک فرد با لوله های گرفته و آب جمع شده در کف آشپزخانه موثر است؟

  • شرکت تعمیر و خدمات نوین لوله شرق – تاسیسات و لوله کشی
  • رفع گرفتگی لوله های آب، شوفاژ و فاضلاب 88765432-021

البته عنوان اول هم برای گروه مخاطبین خاص خود مانند گرفتن قرارداد نگهداری تاسیسات یک شرکت خصوصی می تواند مناسب باشد. توجه به فرهنگ مردم، نحوه جستجو و حوزه جغرافیایی مخاطبین و بسیاری از پارامترهای اجتماعی، روان شناسی، مردم شناسی و غیره می تواند در انتخاب عنوان لازم است.

وردپرس

هر صفحه در CMS معروف وردپرس امکان وارد کردن نام صفحه را به صورت ویژه و برجسته به کاربر ارائه می دهد. البته نام صفحه و تگ عنوان به صورت پیش فرض یکی هستند که می تواند توسط Plugin های ویژه SEO بهینه شده و تغییر کند. لازم است که به محدودیت حداکثر 60 حرفی توجه ویژه نمایید. عنوان های بیشتر از 60 کاراکتر در عنوان نتایج صفحات در گوگل به درستی نمایش نمی یابند.

کلمات کلیدی

همان گونه که در مبحث مربوط به کلمات کلیدی گفته شد باید کلمات کلیدی سایت در اولین مرحله از طراحی وب سایت مشخص شود. یکی از کاربردهای این کلمات قرارگیری در عناوین صفحات است. هر چه قدر استفاده از این کلمات در این عنوان ها بیشتر باشد مزایای بهتری برای رتبه بندی سایت مبتنی بر آن کلمه های کلیدی و مشابه های آن دارد. توصیه می شود قرارگیری کلمات کلیدی به ابتدای جمله نزدیک تر باشد.

چک لیست

  • انتخاب عنوان مناسب
  • انتخاب عنوان غیر تکراری برای هر صفحه
  • بین 50 تا 70 کاراکتر
  • کلمات کلیدی به ابتدای عنوان نزدیک تر باشند