سئو - حذف فلش

روزگاری نه چندان دور درست کمتر از ده سال پیش با آغاز دنیای وب استفاده از فایل ها ادوبی فلش با پشوند SWF رونق بسیار زیادی داشت. این فایل ها توسط نرم افزار Macromedia Flash طراحی و ساخته می شد. البته بعد از خریداری مایکرومدیا توسط ادوبی نام نرم افزار به Adobe Flash تغییر نام داد. کاربران باید برای مشاهده این فایل ها یا توانایی دیدن صفحات وبی که از این فایل ها در آن استفاده شده بود نرم افزار Adobe Flash Player را بر روی سیستم خود نصب می کردند.

در ایران افراط علاقه مندان به حدی رسیده بود که بسیاری از سایت ها را به صورت کامل با فلش طراحی و راه اندازی می کردند و به آن سایت های فول فلش می گفتند. از امکانات مورد توجه فلش می توان به نمایش فرمت های تصویری و ویدیویی افکت ها و انیمیشن های دو بعدی همراه با افکت های صوتی اشاره کرد. حجم فایل های نهایی فلش بسیار کم بود و از این رو می توانست با اینترنت کم سرعت آن زمان (موسوم به دایل-آپ) سلیقه قسمتی وسیعی از مشتریان اینترنت و بازدیدکنندگان و صاحبان وب سایت ها که علاقه مند به برق زدن و چشمک زدن بودند، را به شدت تامین نماید.

مشکلات فلش

از زمانی که شرکت Adobe نتوانست مجوز اجرای Flash را بر روی مرورگرهای مبتنی بر موبایل کسب کند مرگ Flash و پروسه حذف فلش از دنیای IT شروع شد. توصیه طراحی وب ایران نیز حذف فلش از روی تمامی صفحات و قابلیت های ارائه شده در یک سیستم مبتنی بر وب است.

  • محتویات بدون تغییر آدرس صفحه: در حقیقت این مشکل مشابه سایت های مبتنی بر AJAX است. محتویات در یک صفحه مبتنی بر فلش می تواند بدون تغییر آدرس صفحه، تغییر کنند در حالی که این اطلاعات از نگاه ربات خزنده گوگل یا سایر ربات های موتورهای جستجو قابل مشاهده و بررسی نیستند. به عبارت دیگر کاربر می تواند به حجم بالایی از اطلاعات دسترسی داشته باشد در حالی که شیوه ای برای دسترسی به این محتویات توسط موتورهای جستجوگر اینترنتی وجود ندارد.
  • جاسازی اطلاعات: یک فریم فلش می تواند شامل یک دسته از اطلاعات باشد اما مشکل از جایی بیشتر می شود که این اطلاعات می توانند به سایر اطلاعات در درون خود لینک شده و سایر اطلاعات نیز از نگاه موتورهای جستجو مخفی بمانند.

چک لیست

  • بررسی حذف پخش کننده ویدیوی فلش
  • بررسی عدم استفاده از فلش در سایت