سئو - ثبت مشاغل محلی

شاید سئو کردن برای مشاغل معروفی چون شرکت های ارائه دهنده خدمات یا فروشگاه کوچک فروش محصولات خاص و بالا آوردن آن ها در نتایج جستجو کار بسیار سختی باشد. چون در همان زمینه همیشه شرکت های بسیار بزرگی وجود دارند که می توانند با هزینه های بالا رتبه های مناسبی در نتایج موتورهای جستجو کسب کنند.

راه حل موتورهای جستجو برای این بنگاه های اقتصادی کوچک، ثبت اطلاعات مکانی است. بدین صورت که بنگاه های اقتصادی - تجاری کوچک می توانند با ثبت اطلاعات مکانی خود و تعیین کردن زمان و مکان ارائه خدمات یا محصولات، شرکت خود را در نتایج حاصل از جستجو کاربران همان منطقه بالاتر نشان دهند. برای این منظور چند روش زیر پیشنهاد می شود

نتایج جستجوی گوگل مبتنی بر موقعیت مکانی
نتایج جستجوی گوگل مبتنی بر موقعیت مکانی

استفاده از Microdata

استفاده از داده های ساخت یافته می تواند برای درک بهتر اطلاعات توسط موتور جستجو راهنمایی کند. در این راهبرد هم با استفاده از اطلاعات جامع یک بنگاه تجاری محلی می توان اطلاعات دقیقی از عنوان و لوگو تا ساعات کار را برای موتور جستجو مشخص کرد.

متاتگ های جغرافیایی

تگ های جغرافیایی می توانند توسط طراح وب سایت در صفحه های وب گنجانده شوند و نمایشگر موقعیت ارائه خدمات یا اطلاعات هستند.

 
  
  
  
 

با توجه به اطلاعات ارائه شده در بلاگ موتور جستجوی گوگل این موتور جستجو از متا تگ های مکانی استفاده نمی کند. اما ممکن است موتور جستجوی بینگ از این اطلاعات استفاده کند.

گوگل از متا تگ های مکانی پشتیبانی نمی کند.

گوگل عنوان کرده است که به جای استفاده از متاتگ های مبتنی بر HTML از موارد زیر برای تعیین موقعیت مکانی سرویس استفاده می کند.

  • دامنه های محلی: مانند دامنه های .ir برای کسب و کارهای ایرانی
  • ابزارهای مدیریت وب گوگل / Google Webmaster: امکان مشخص کردن محدوده ارائه خدمات را دارد
  • موقعیت سرور وب: که IP سرور می تواند راهنمای محل ارائه خدمات باشد
  • اطلاعات داخل سایت: مانند پیش شماره تلفن ها، واحدهای پولی، Google's Local Business و دیگر اطلاعات

استفاده از سرویس های ویژه

شرکت گوگل با ارائه سرویس Google Business و شرکت مایکروسافت و یاهو با سرویس Bing Places for Business سعی کرده اند تا اطلاعات ویژه هر بنگاه اقتصادی را به صورت مشروح و دقیق دریافت کنند. ثبت اطلاعات برای تجارت های محلی در این سرویس ها از یک امکان فوق العاده به یک باید تبدیل شده و تقریبا ضروری می باشد. این سرویس ها برای تایید اطلاعات اقدام به ارسال کدهایی به آدرس پستی شرکت های ثبت شده می کنند که دریافت این کد به منزله حضور شرکت در آن آدرس جغرافیایی می باشد.

  • البته لازم به ذکر است که این امکان برای محدوده جغرافیایی ایران فعلاامکان پذیر نیست.
نمایش کسب و کار ایرانی در گوگل
نمایش کسب و کار محلی - ایرانی در موتور جستجوی گوگل

تبلیغات محلی

برای تبلیغات محلی همیشه فهرست های اینترنتی اولین محل به نظر می رسند. گرچه ثبت اطلاعات و آدرس وب شرکت در این فهرست ها به علت no-follow بودن تاثیر مستقیمی بر رتبه بندی سایت ندارد اما می تواند برای مشتریان کارآمد باشد. فهرستی هایی مانند کتاب اول یا در سطح بین المللی مانند کتاب های زرد می تواند از این دست باشند. این فهرست ها معمولا برای هر زمینه تجاری مختلف است و نمی توان فهرستی قطعی برای همه تجارت ها ارائه کرد اما از مهمترین این فهرست می توان به موارد زیر اشاره نمود.

اگر شما ترجیح می دهید که برای ثبت شرکت یا بنگاه تجاری خود به صورت حرفه ای اقدام کنید می توانید از سرویس هایی مانند MOZ Local استفاده کنید. البته برای کسب و کارهای ایرانی، طراحی وب ایران نیز سرویس ثبت محلی را برای ثبت شرکت ها در فهرست های ایرانی و جهانی به همین منظور ارائه می دهد.

چک لیست

  • تعیین موقعیت مکانی در گوگل با روش های بالا
  • ثبت اطلاعات در فهرست ها