سئو - تگ توضیحات

استفاده از متادیتاها یکی از فرآیند های پایه ای برای سئو یا همان بهینه سازی صفحات وب است. موتورهای جستجو غالبا جایگاه ویژه ای برای سه متادیتای اصلی هر صفحه وب در نظر می گیرند. در زیر به بررسی اختصاصی اهمیت تگ توضیحات در سئو و پروسه بهینه سازی سایت می پردازیم.

تگ توضیحات

توضیحات مربوط به هر صفحه در تگ توضیحات و در داخل کدهای HTML قرار می گیرد. این توضیحات هیچ نمایش بیرونی بر روی صفحه ندارند. موتورهای جستجو متن توضیحات را در نتایج جستجو نمایش می دهند.

تاثیر توضیحات در سئو و نتایج جستجو
تاثیر تگ توضیحات در سئو و نمایش در نتایج جستجو

این متادیتا و بسیاری از متادیتاهای دیگر برای موتورهای جستجو اهمیت چندانی در رتبه بندی ندارند و مورد توجه قرار نمی گیرند. اما با توجه به نمایش این توضیحات زیر هر نتیجه ی جستجو به نوعی یک متن تبلیغاتی برای آن صفحه است و می تواند در جذب مخاطب بسیار تاثیرگذار باشد که باید در طراحی سایت مدنظر قرار گیرد.

یکی از مواردی که ربات های تحلیل گر موتور جستجوی گوگل را ناخرسند می کنند متن های تکراری برای تگ توضیحات در صفحات مختلف است.

گوگل توصیه کرده است که در صورت تکراری بودن متن توضیحات، بهتر است این تگ را حذف کنید

پیشنهاد می شود به نکات زیر در توضیحات دقت شود

  • حداکثر طول 160 کارکتر باشد.
  • توصیه می شود این مقدار زیر 150 کاراکتر حفظ شود.
  • در صفحات دیگر تکرار نشود.
  • به هم ریخته یا حاوی علائم و نشانه های بدون معنا نباشد.

وردپرس

افزونه های سئو برای وردپرس می توانند ابزارهای مناسبی برای ورود اطلاعات مانند توضیحات در هر صفحه را برای شما به برگه ویرایش صفحه اضافه کنند.

تعیین توضیحات برای سئو در وردپرس
تعیین توضیحات برای سئو در وردپرس

لازم است تا در هر صفحه مبتنی بر متن آن صفحه و عنوان آن، یک متن کوتاه مناسب به عنوان توضیحات اضافه شود. افزونه هایی هستند که 60 کاراکتر اول متن هر صفحه را به عنوان متن توضیحات استخراج می کنند که این شیوه تنها در صورت عدم استفاده از خدمات سئو و در سایت های کم اهمیت مانند بلاگ ها توصیه می شود.

چک لیست

  • انتخاب توضیحات مناسب برای هر صفحه
  • کمتر از 155 کاراکتر