سئو - اصلاح لینک ها

لازم است که ساختار آدرس دهی سایت قبل از برپاسازی سایت بررسی شده و اجرا شود. در غیر این صورت تاثیر منفی آدرس های جدید در رتبه بندی سایت در موتورهای جستجو بسیار زیاد است.

در بهینه سازی ساختار سایت باید به این نکته توجه کرد که ساختار انتخاب شده باید به سرعت توسط مخاطب قابل درک باشد. ساختار خوب می تواند کاربر را به راحتی بین صفحات هدایت کند و البته کار را برای مدیر سایت یا پشتیبان سایت نیز راحت می کند.

نمایش ساختار سایت می تواند به صورت breadcrumb های بالای هر صفحه یا به صورت فهرستی از Category های قابل انتخاب برای کاربر قابل مشاهده و درستی باشد.

تاثیر ساختار

ساختار باید به گونه ای باشد که کاربر بتواند به سادگی با تغییر URL به صورت دستی نیز به صفحات خود دسترسی پیدا کند. مثلا در فروشگاهی که صفحه مربوط به یک موبایل به صورت زیر مشاهده می شود

 http://shop.com/mobile/سونی 

کاربر می تواند ساختار سایت را به سرعت حدس زده یا با تغییر ساختار به سایر صفحات به عنوان مثال فهرست موبایل های اپل هم دسترسی پیدا کند.

 http://shop.com/mobile/اپل 

با طبقه بندی سایت تاثیر و قدرت لینک نیز از آن متاثر می شود. به عنوان مثال برای موتور های جستجو تاثیر لینک و صفحه mobile/ بیشتر از صفحه سونی/mobile/ است که در اصطلاح فنی به Link Juice معروف است. یعنی میزان اهمیت یک لینک در فولدر بالاتر (عمق کمتر یا به عبارت دیگر کوتاه تر)، بیشتر است.

مفهوم Link Juice فقط به اینجا ختم نمی شود. مثلا در مورد لینک های خارجی / External Links که از سایت ما به سایر سایت ها داده می شوند یا همان Outbound Links هم مفهوم پیدا می کند.

کیفیت لینک های خارجی در Link Juice
مفهوم Link Juice در لینک های خارجی / External Links - Outbound Links

به صورت خلاصه و همان گونه که در تصویر دیده می شود میزان کیفیت لینک های داده شده به سایت های خارجی / Outbound Links ها و میزان تاثیر آن در رتبه بندی سایت به میزان لینک های موجود در آن صفحه و سایت است. هر اندازه که تعداد لینک های خارجی بیشتر باشد، میزان تاثیر، اعتبار و امتیاز آن لینک بر روی صفحه کمتر است. سابق بر این سعی می شد که با nofollow کردن لینک های خارجی بی ارتباط یا کم اعتبار مانند لینک های تبلیغاتی در هر صفحه، امتیاز لینک های خارجی اصلی حفظ شود که این شیوه محاسبه Link Juce به شیوه محاسبه ارزش لینک های خارجی مشابه شکل فوق تغییر کرده است. پر واضح است که در اکثر مواقع صفحه ای شلوغ با انبوهی از لینک های خارجی، برای کاربر هم نمی تواند جذاب باشد

عمق لینک

به صورت کلی باید از آدرس های عمیق و چند قسمتی پرهیز کرد. آدرس های طولانی با بخش های تو در تو می تواند برای درک سریع کاربر مشکل ایجاد کند. این پرامتر برای موتورهای جستجو نیز به همین صورت است. توصیه ما استفاده از آدرس هایی با حداکثر عمق دو است و باید سعی شود از عمق های بیشتر پرهیز شود.

  • 2 سطحی – مناسب: http://shop.com/mobile/سونی
  • 5 سطحی – نامناسب: http://shop.com/store/product/electronic/mobile/سونی

پرهیز از منوهای بلند

لازم است که قراردادن فهرستی طولانی از آیتم ها در یک منو پرهیز کنید.

بیشتر از ۷ آیتم در فهرست / منو، تاثیر نامناسبی بر روی مخاطب و همچنین سئو / SEO دارد.

لازم است که آیتم های زیاد در یک منو به چند زیر منوی کوچک تر شکسته شود.

همچنین با رواج استفاده از دستگاه های لمسی و پشتیبانی بیشتر موتورهای جستجو از کاربران موبایل و تبلت، منوهای پرواز کننده و باز شونده، تاثیر نامناسبی بر سئو / SEO و مخاطب موبایل ایجاد خواهد کرد.

چک لیست

  • استفاده از کلمات کلیدی در URL
  • کاهش طول کل آدرس به کمتر از 110 کاراکتر
  • افزودن breadcrumb
  • حذف لینک های خارجی غیر ضروری